Výskyt parazitov

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je nakazených črevnými parazitmi viac ako 3,5 miliardy ľudí, zvlášť detí (čo je takmer 50 % celosvetovej populácie).

Toto sú oficiálne štatistiky WHO. Sú to fakty. Parazity žijú medzi nami a v nás. Častokrát o tom ale ani nevieme. Pravdepodobnosť nakazenia črevnými parazitmi je pochopiteľne odlišná v rôznych častiach sveta, avšak i v rozvinutých krajinách s pokročilými hygienickými návykmi a vyspelým zdravotníctvom je riziko pomerne značné. Druhov črevných parazitov je celý rad a napádajú nás rôznymi cestami. Poviete si, mňa sa to netýka ... Ja predsa  dodržujem hygienu, umývam si ruky atď. Teraz si poďme popísať  rizikové skupiny obyvateľstva, ktoré majú omnoho vyššiu pravdepodobnosť nakazením parazitmi.

Prenos parazitov na človeka býva rôzny, ale najčastejšie sa črevné parazity do tela dostanú práve v potravinách, ktoré neboli dostatočne tepelne upravené – tatarák, sushi atď. Parazity sa do tela dostávajú  tiež pri kontakte s mačkou (toxoplazmóza) či psom (hlísta)  alebo od nakazenej osoby (mrľa). Ohrozenou skupinou môžu byť aj ľudia, ktorí pracujú s hlinou, tzn. záhradkári či poľnohospodári. Parazitom sa nevyhnú ani deti. Bežne môžeme získať črevné parazity i konzumáciou neumytého ovocia či zeleniny.

Väčšina ľudí parazity samozrejme má, ale nemusia im spôsobovať žiadne ťažkosti, ktoré si s parazitmi dokážu spojiť. Veľa ľudí je len unavených, trpí zažívacími problémami, čo ale nepripisujú črevným parazitom. Každý sa teda s nejakým parazitom stretne, najčastejšie s mrľou, svrabom a toxoplazmózou. Viac sa o jednotlivých rizikových skupinách dočítate v nadväzujúcich častiach webu

Rizikové skupiny: